AFRYKA - KILIMANJARO

Kilimandżaro jest najwyższym szczytem w Afryce i największym wolnostojącym masywem górskim. Na jego zboczach, na przestrzeni 100 km i na wysokości 4000 m npm i wyżej, rozpościerają się lasy deszczowe, wrzosowiska, połacie lodowca i skał tworząc niezapomniany krajobraz na równiku. Najwyższym punktem na Kilimandżaro jest Uhuru Peak wznoszący się na wysokość 5895 m n.p.m. w masywie Kibo. Istnieje kilka dróg prowadzących na szczyt, z których każda oferuje spektakularne widoki. Najbardziej popularne z nich są dwa szlaki Machame i Marangu przy  czym  szlak  Machame  to  najbardziej  skuteczna  droga  gdzie  wskaźnik  sukcesu  zdobycia  szczytu  wynosi  98%.  Poniżej,  w  programie wyprawy, szczegółowy opis drogi Machame, który wybraliśmy jako drogę wiodącą na szczyt, po osiągnięciu, którego u podnóża Kilimandżaro czekają nas dalsze atrakcje.

 

ONE TEAM, ONE DREAM –  DLACZEGO Z NAMI?

 

Kilimanjaro jest górą niezwykłą, afrykańską przygodą, która przyciąga jak magnes. Stanąć na dachu Afryki to często marzenie wielu o zdobyciu pierwszej 'dużej’  góry, a także obowiązkowe doświadczenie dla tych, którzy pragną kontynuować swoją przygodę z górami. Chociaż góra nie stanowi problemów technicznych,  wiemy że dla większości osób będzie to pierwszy kontakt z wysokością i duże wyzwanie.  Dlatego też jesteśmy z Wami od samego początku aby pomóc Wam zrealizować to wielkie marzenie, bo wiemy jak wspaniałą chwilą jest wejście na szczyt, podczas jednego z najwspanialszych wschodów słońca jakie będziecie Państwo oglądać.

Przygotowania do wyjazdu i samo wejście odbywają się na wielu płaszczyznach : przygotowanie fizyczne,  skompletowanie odpowiedniego ekwipunku, informacje praktyczne, taktyka wejścia, tempo wejścia, właściwie nawodnienie i odżywienie organizmu oraz motywacja.

 

Jesteśmy po to aby pomóc Państwu w przygotowaniach na każdym z tych etapów. Służymy radą przed wyprawą, a na całym wyjeździe aż na sam szczyt będzie Państwu towarzyszył nasz polski przewodnik z dużym doświadczeniem górskim.  Od momentu podjęcia przez Państwa decyzji o uczestnictwie w wyprawie,  naszym wspólnym celem jest bezpieczne dotarcie na szczyt i spełnienie marzenia o zdobyciu dachu Afryki. Od dziś jesteśmy jedną drużyną i wspólnie bierzemy odpowiedzialność za powodzenie wyprawy, które będzie możliwe przy wzajemnym zaufaniu.

Dla Państwa komfortu i jak najlepszego klimatu wyprawy,  zaplanowaliśmy wejście w kameralnej grupie. Mniejsza grupa ma szczególne znaczenie przy ataku szczytowym i dostosowaniu tempa wejścia.  Nasze grupy nigdy nie będą większe niż 8 osób. A podczas ataku szczytowego towarzyszyć nam będzie poza opiekunem z polski dwóch przewodników tanzańskich.  Nikt z Państwa nie pozostanie bez opieki, a w przypadku złego samopoczucia zostaniecie Państwo odprowadzeni do bazy, przy jednoczesnej kontynuacji marszu grupy. Mamy duże doświadczenie i wiemy jak bezpiecznie prowadzić grupy o różnym stopniu zaawansowania.

Droga Machame  zwana również jako „droga whisky” to najpiękniejsza trasa wiodąca na szczyt Kilimandżaro. Noclegi na trasie organizowane są w namiotach. Nasze duże plecaki, namioty, materace,  wyposażenie, jedzenie  na  każdy  obóz wnoszą tragarze,  a  kucharz  przygotowuje  codziennie  wszystkie  posiłki  i  serwuje  je  na świeżym powietrzu  w  namiotach  bazowych.  Te  niewielkie  niedogodności  nagradzane  są scenicznymi,  przepięknymi  widokami.  Duże  zróżnicowanie terenu  i  spora  ilość podejść,  a  następnie  zejść do  baz  noclegowych  pomaga  organizmowi łatwiej  i  szybciej  się zaaklimatyzować i zminimalizować ewentualne objawy choroby wysokościowej.

Na trasie będziemy obserwować bajkowe zachody słońca w Shira, i zamglone Kibo oraz piękną ścianę Barranco.

Czas przejścia trasy Machame to standardowo 6 dni. Istnieją również dłuższe opcje, jednak z naszego doświadczenia wynika, że jest to czas w którym uczestnicy potrafią się  zaklimatyzować  a dzienna objętość marszu jest dostosowana do średnio aktywnej fizycznie osoby.

 

Dzień 1  Warszawa Moshi/Kilimanjaro

Spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie  w zależności od połączenia i przelot z innego portu przez jedno z lotnisk europejskich do Moshi ( Kilimajaro Airport).

 

Dzień 2 Moshi

Przylot  do  Moshi,  w  zależności  od  godziny  przylotu,  nocleg  lub  bezpośredni  transfer  busem  do  Moshi.  W  godzinach  popołudniowych docieramy do hotelu, odpoczynek po trudach podróży, odprawa i omówienie trasy i kolacja.

 

Dzień 3  Moshi,  wodospady Materuni

Dzień relaksu, czas na zakupy przed trekingiem, wymiana pieniędzy w miejscowym kantorze.  Pierwszy  spacer  po  dżungli  po  zboczach  Kilimanjaro,  podczas,  którego  miejscowy  przewodnik  opowie  nam  o  otaczającej  przyrodzie,  zwierzynie,  a  także  przygotuje  specjalnie  dla  nas  przedpołudniową kawę ze  swoich  zbiorów,  opowiadając  nam  o  procesie  jej wytworzenia.  Po  krótkim  odpoczynku  ruszymy  w  stronę wodospadu  Materuni ( wycieczka fakultatywna),  gdzie  spędzimy  wspaniałe  chwile  zażywając  kąpieli  i rozkoszując się otaczającą nas Afryką. Po południu powrót do hotelu, przygotowania przed wyruszaniem na trekking na szczyt Kilimanajaro.

Sprawdzamy ekwipunek, przewodnik opowie o podstawowych zasadach obowiązujących na całej trasie.

Kolacja.

 

Dzień 4  Treking drogą Machame Machame Gate (1828m) – Machame Camp (3020m)

Czas wspinaczki : ok. 7 godzin Odległość : około 10.8 km

Nasz  dzień zaczynamy  wcześnie  rano  od śniadania,  a  następnie  ruszamy  busem  do  bram  parku. Po  rejestracji  w  urzędzie  i  przygotowaniu sprzętu  przez  przewodników  i  tragarzy,  rozpoczynamy  naszą przygodę na  zboczach  Kilimanjaro.  Pierwszy  odcinek  prowadzi  nas  przez  las deszczowy,  a  biegnąca  przez  niego ścieżka  może  być miejscami  błotnista.   Do  obozu  Machame  na  wysokość 3020  m  n.p.m.  docieramy  późnym  popołudniem. Obozowisko  będzie  czekać na  nasze  przybycie  wraz  z  ciepłą  herbatą  i  kawą.  Kolacja  i  upragniony  sen.

Na tej wysokości temperatura w nocy może spaść do zera.

Dzień 5 Machame Camp (3020m) – Shira Camp (3847m)

Czas wspinaczki : 6 godzin Odległość : około 5.2 km

 Wstajemy  wcześnie  rano  i  po śniadaniu,  pniemy  się do  górnej  części  lasu,  a  następnie  przez  2  godziny ścieżką o łagodniejszym  nachyleniu idziemy  przez  wrzosowiska.  Po  krótkim  lunchu  i  odpoczynku,  idziemy  skalistą granią na  płaskowyżu  Shira. Na  tym  odcinku  będziemy  mogli

zobaczyć już Western  Breach  ze  wspaniałymi  lodowcami. Stąd  po  krótkiej  wędrówce  dotrzemy  do  Shira  Camp  na  wysokości  3  847m n.p.m. W nocy temperatura może spaść poniżej zera, więc musimy się ciepło ubrać przed zaśnięciem.

Dzień 6 Shira Camp (3847m) przez Lava Tower (4642m) do Barranco Camp (3984m)

Czas wspinaczki : 7 godzin Odległość : około 10.7 km

Dzisiejsza  trasa  poprowadzi  nas  pod  Lava  Tower,  osiągniemy  wysokość 4642m  po  około  5  godzin  wędrówki. Jest  to  zdecydowanie  ciężki odcinek szlaku. Po obiedzie schodzimy na wysokość 3984m do obozu Barranco. Zejście trwa około 2 godzin i na tym odcinku trasy możemy delektować się wspaniałymi widokami i zachodem słońca. Osiągnięcie przełęczy pod Lava Tower pozwala na lepsza aklimatyzację. Kolacja i

odpoczynek.

 

Dzień 7 Barranco Camp (3984m) – Barafu Camp (4681m)

Czas wspinaczki : 8 godzin Odległość : około 9.4 km

 Po  nocy  w  obozie  Barranco  ruszamy  do  ostatniego  obozu  przed  atakiem  szczytowym,  Barafu  Camp. Na początek do pokonania mamy okazałą ścianę skalną, jednak bez trudności technicznych.  Po  drodze  mijamy  obóz  w  dolinie Karanga ( miejsce dodatkowego noclegu w przypadku dłuższej opcji trekingu), gdzie zjemy lunch.  Po 8 h docieramy do mety. Do szczytu zostało nam około 1200 m. Wczesna kolacja , odprawa przed atakiem szczytowym i nocleg.

 

Dzień 8  Barafu Camp (4681m)-Uhuru Peak (5895m)-Mweka (3090m)

Czas wspinaczki : od 7 do 8 godzin do Uhuru Peak, 6 do 8 godzin zejście do Mweka Camp , odległość : około 4.5 km wejście, zejście ok.  10,8 km

 

Wstajemy  około  23:30  i  po  rozgrzewającej  herbacie  i  ciastku  ruszamy  na  szczyt.  Nocna  wędrówka  do  Stella  Point  położonego  na  krawędzi krateru,  do  którego  docieramy  o świecie,  nie  jest łatwa,  jednak  nagrodą będzie  najwspanialszy  wschód  słońca   jaki  można  sobie  wyobrazić. Z tego miejsca widoczny będzie malowniczy 3 szczyt wulkanu Kibo – Mawenzi.

Dojście do krawędzi krateru z dołu będzie wyglądało jak finał naszej trasy, jednak to jeszcze nie tu! Jesteśmy prawie u celu. Za Stella Point czeka nas 1 h drogi na Uhuru Peak. Droga będzie prowadzić przez lodowiec. OSIĄGAMY SZCZYT !!! BRAWO !!! Czas, który na nim spędzimy, będzie zależeć od warunków pogodowych. Max 05 h. Ruszamy w drogę powrotną do Barafu Camp, która nam zajmie

około  4  h. Odpoczynek ok 1-2 h , lunch i  zbieramy  siły  na  następny  odcinek  zejścia  do  Mweka  Camp  (3090m). Trasa  nie  jest  trudna  i  przez  wrzosowiska

doprowadzi nas na skraj lasu. Będzie na nas czekać gorąca herbata i kolacja.

 

Dzień 9 Mweka Camp (3090m) – Mweka Gate (1641m)

Czas zejścia : od 4 do 6 godzin Odległość : około 8.5 km

Po śniadaniu czeka nas już 4-6 h „spaceru” w dół, malowniczym odcinkiem szlaku do bramy parku, gdzie będzie serwowany pyszny gorący obiad! Po obiedzie wracamy do Moshi gdzie czeka nas gorący prysznic, kolacja i uroczystości!

Dzień 10 Moshi – WYLOT DO POLSKI LUB KONTYNUACJA NA JEDNYM Z PROGRAMÓW DODATKOWYCH

 

Opcjonalnie 10-13 dzień ( Safari Tarangire National Park, Ngoorongoro, Serengeti)

 

Safari w języku suahili znaczy podróż.  W jednym z najpiękniejszych parków narodowych Afryki, w kraterze Ngorongoro, który został wpisany na listę UNESCO  jako światowe  dziedzictwo,  jest  największym  na świecie,  nienaruszonym  kraterem  wulkanicznym,  powszechnie  określanym jako  8  cud świata.  To  mikrokosmos  rozległego  Parku  Narodowego  Serengeti.  Stanowi  on  idealne  schronienie  dla  wielu  gatunków  zwierząt. Jest  samowystarczalnym  ekosystem  zamieszkałym  przez  słonie,  lwy,  gepardy,  hieny,  czarne  nosorożce,  hipopotamy,  bawoły,  zebry,  gnu, guźce,  gazele, żyrafy.   Nad  jeziorem  Maniara  podziwiać będziemy  flamingi  i  stada  przybywające  tu  do  wodopoju.  Będziemy  mieć także szansę zetknąć się z  plemionami  Masajów,  rdzennymi,  koczowniczymi   mieszkańcami   tych  ziem.

 

Po śniadaniu  transfer  na  Safari.  Jedziemy   jeepami  do  Parku  Tarangire,  Lake  Manyara,  Serengeti.  To  będzie  w spaniałe  przeżycie  w obcowaniu  z  dzika  naturą.  Park  Narodowy  Serengeti,  Ngorongoro,  i  Masaj  Mara  leżący  na  granicy  z  Kenią,  to  największy  obszar  chroniony  i najbardziej zróżnicowany pod względem dzikiej zwierzyny obszar na Ziemi. W jego granicach można obserwować jeden z ostatnich wielkich systemów migracyjnych w nienaruszony stanie.

Serengeti  to  klejnot  w  koronie  parków  Tanzanii.  Na  jego  obszar  składa  się łącznie  około  14%  powierzchni  kraju.  Każdy  dzień kończyć się będzie spektakularnym zachodem słońca, który obserwować będziemy z lodge. Po safari powrót do Moshi i nocleg.

Dzień 10 Moshi – Tarangire

 Dystans przejazdu 210 km, w tym 2,5 bez obserwacji zwierząt.

Po śniadaniu w hotelu w Moshi, wyruszymy w kierunku Parku Narodowego Tarangire,  obserwacja dzikich zwierząt, zakwaterowanie w lodge, kolacja.

Dzień 11 Ngorongoro

Dystans 205 km, w tym 6 h bez obserwacji zwierząt.

Po śniadaniu wykwaterowanie z lodge i przejazd w kierunku krateru Ngorongoro, lunch w formie pikniku. Następnie przejazd w kierunku Parku Narodowego Serengeti , kolacja i nocleg na terenie campingu.

Dzień 12 Serengetti

 Po śniadaniu wyjazd na całodzienne safari na terenie Parku Narodowego Serengetti. Lunch w postaci pikniku, kolacja w obozie.

 

Dzień 13 –  Serengeti- Ngorongoro- lotnisko w Moshi

Po śniadaniu wyjeżdżamy w kierunku Ngorongoro, ostatnie obserwacje zwierząt, wyjazd na lotnisko.

*W zależności od godzin wylotu być może niezbędny będzie dodatkowy nocleg.

 

Opcjonalnie Dzień 14 Moschi – Zanzibar  ( wycena indywidualna)

Transfer  na  lotnisko  Kilimanjaro i przelot na Zanzibar, transfer do hotelu i pełen relaks, kolacja.

 

– Zanzibar – Ta  korzenna  wyspa,  to  idealne miejsce na oddanie się błogiemu lenistwu, co niewątpliwie ma swój urok, niemniej jednak osoby preferujące nieco bardziej aktywne formy spędzania czasu wolnego również nie poczują się zawiedzione. To co jest wielkim magnesem Zanzibaru poza kryształową fala oceanu i pięknymi plażami, to ludzie , ich serdeczność i uśmiech.

Dzień 15, 16 Zanzibar

Odpoczynek  na  fascynującym  Zanzibarze.  Pełnym  kolorów  i  zapachów.  Opcje  fakultatywnych  wycieczek: śladami  delfinów,  nurkowanie, Stown Town, farma przypraw, całodzienne safari łodzią, wieczorem wspólna zabawa i dzielenie się wrażeniami.

* Istnieje możliwość przedłużenia pobytu na Zanzibarze. Wycena indywidualna-  zależy od chęci skorzystania z wycieczek fakultatywnych oraz rodzaju zakwaterowania.

 

Dzień 17 Zanzibar – Warszawa

Do południa transfer promem do Dar es Salam i wylot do Polski

 

Dzień 18 Warszawa

Przylot do Polski

Wszystkim, którzy poza zdobyciem Dachu Afryki, marzą o poznaniu tego fascynującego zakątka kuli ziemskiej jeszcze bardziej, szczególnie polecamy udział w safari.

Safari  w języku suahili oznacza podróż. To niesamowite doświadczenie obcowania z dziewiczą  przyrodą  i bycie częścią kręgu życia zwierząt, jest przeżyciem które na pewno zostanie z nami na długo. Każdy, kto odwiedza Afrykę, przynajmniej raz w życiu powinien to przeżyć, a bardziej niż pewne będzie to, że będziecie chcieli wracać w przyszłości w różnych porach roku i poznawać kolejne parki. Z tej podróży wrócimy bogatsi nie tylko o nowe doświadczenia, ale i zdecydowanie bardziej wrażliwsi na ochronę naturalnego środowiska dzikich zwierząt.

W nagrodę za zdobycie Kilimanjaro proponujemy dwie opcje safari do wyboru :

  1. Safari 4 dniowe ( obejmuje: wstęp na teren 3 Parków Narodowych : Tarangire, Ngorongoro, Serengeti, 3 noclegi w znakomitych lodge’ach na terenie lub nieopodal Parków Narodowych z pełnym wyżywieniem – śniadanie, obiad/prowiant na cały dzień, kolacja, prywatny samochód 4 x4 Toyota Land Cruiser z otwieranym dachem, angielskojęzycznego, doświadczonego kierowcę z licencją przewodnika po odwiedzanych Parkach Narodowych, paliwo)

Proponowane zakwaterowanie na terenie Parków Narodowych :

Tarangire

Burunge Tented Lodge – Lodge, położony jest na otwartej przestrzeni zadrzewionego terenu z widokiem na sezonowe jezioro Burunge, w strategicznym miejscu pomiędzy Parkiem Narodowym Tarangire a PN Jeziora Manyara. Takie położenie oraz bliskość wody, powoduje niemalże gwarancję obserwacji migracji zwierząt oraz ich słyszalność. Lodge dysponuje, ogromnym drewnianym tarasem z basenem, gdzie do późnych godzin możemy przebywać wsłuchując się w odgłosy natury.

Przed wejściem do restauracji obowiązkowo palenisko z miejscem do siedzenia.

Na terenie posiadłości znajduje się 20 namiotów sypialnych oraz 10 lodge’y zbudowanych na drewnianych platformach. Każdy z nich posiada, ogromną sypialnię z dwoma łóżkami z moskitierą, wiatrak, łazienkę z prysznicem, lodówkę, elektryczność z paneli słonecznych 24 h, prywatny taras, wi-fi.

Przy wykwaterowaniu dostępna jest stacja live cooking z możliwością skomponowania sobie prowiantu na drogę.

 

Ngorongoro

Farm House Valley – posiadłość leży w bardzo bliskiej odległości od wjazdu na teren Obszaru Chronionego Ngorongoro i został przez nas dla Państwa wybrany aby maksymalnie wykorzystać dzień na obserwacje bogatej przyrody i fauny tego regiony. Znajduje się tu 30 wspaniale wyposażonych, murowanych lodge’y, w przepięknie zadbanej okolicy.

Na terenie znajduje się basen oraz zaplecze odnowy biologicznej z możliwością zamówienia masażu. W przestrzeni publicznej dostępne wi-fi.  Pokoje wyposażone w duże łóżka z moskitierami, łazienkę z prysznicem, sejf, zestaw do zaparzenia kawy i herbaty.

Przy wykwaterowaniu dostępna jest stacja live cooking z możliwością skomponowania sobie prowiantu na drogę.

Serengeti

Kati Kati Tented Camp – To mobilny obóz w sercu Parku Narodowego Serengeti, idealnie położony aby wykorzystać do granic dzień na obserwacji zwierząt. Śpimy na terenie parku, nasze obozowisko nie jest niczym odgrodzone od jego mieszkańców. Do naszych namiotów jesteśmy odprowadzani przez pracowników obozu, a w nocy słyszymy odgłosy hien. To na pewno miejsce magiczne i pozwalające na poczucie jedności z przyrodą. Koncepcja campu, to przywołanie w pamięci dawne obozy pierwszych badaczy Afryki w połączeniu z wygodami współczesnego świata.

Nasze namioty są przestronne z olbrzymimi łóżkami, jest to tak na prawdę pokój z zasuwanym wejściem, standardową toaletą, prysznicem do którego jest dostarczana ciepła woda przez obsługę.

Przy wykwaterowaniu dostępna jest stacja live cooking z możliwością skomponowania sobie prowiantu na drogę.

2.Camp Safari 1 noc/ 2 dni wstępu do Parku Narodowego Tarangire.

 

Park Narodowy Serengeti

Serengeti w języku Masajów oznacza rozległa równina. Park  narodowy należy do największych i najbardziej znanych obszarów chronionych na świecie. Jego powierzchnia wynosi 14 763 km², od 1981 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na swój bogaty i ciekawy ekosystem.Położony jest na terytorium dwóch Państw: Tanzanii i Kenii, gdzie obszar ten również jest objęty ochroną, ale już jak rezerwat – Masai Mara. Ta forma ochrony umożliwia zamieszkiwanego przez plemiona Masajów. Teren obejmuje płaską równinę porośniętą trawiastą sawanną, z pojedynczymi skalistymi wzgórzami i kępami drzew akacjowych. Słynie z migrujących sezonowo w porze suchej wielomilionowych stad kopytnych: antylopzebrgazeli Thomsona i Granta, bawołów, które pokonując rzekę Mara , padają ofiarami polujących krokodyli. Poza tym żyją tam żyrafy, słonie, nosorożce a z drapieżników: krokodyle, lwy, lamparty, gepardy, hieny, szakale. 

Obszar Chroniony UNESCO – krater Ngorongoro

Obszar bierze swą nazwę od krateru Ngorongoro, dużej wulkanicznej kaldery mieszczącej się w jego obrębie. Nazwa w języku Masajów oznacza dźwięk wydawany przez dzwonek pasterski. Na terenach tych zamieszkują plemiona Masajów, przesiedlonych z Paru Narodowego Serengeti. Głównym elementem obszaru jest największa na świecie nieaktywna, nieuszkodzona i niewypełniona kaldera. Krater został uformowany, kiedy wielki wulkan eksplodował i zapadł się 2-3 miliony lat temu. Ma 610 m głębokości, a powierzchnia dna wgłębienia wynosi 260 km² .Szacunkowe wysokości pierwotnego wulkanu sięgały od 4500 do 5800 m. Dno krateru leży na wysokości 1800 m n.p.m. Krater uznano za jeden z Siedmiu Naturalnych Cudów Afryki.

Po porze deszczowej, dno krateru wypełnia częściowo sezonowe jezioro, gdzie skupiają się liczne populacje ptactwa wodnego. Krater Ngorongoro to niezwykłe bogactwo fauny, żyje tu szacunkowo około 25 000 zwierząt, zaliczają się do nich: zagrożony wyginięciem nosorożec czarny, bawół afrykański, hipopotam nilowy, gnu pręgowane, zebra równikowa, eland, gazelka masajska, gepard tanzański, lampart afrykański. Krater zamieszkuje również największa znana populacja lwa afrykańskiego.

Park Narodowy Tarangire

Park Narodowy Tarangire położony jest połowie drogi z Arushy do Rezerwatu Ngorongoro i jest znakomitą alternatywą dla obserwacji zwierząt podczas pory suchej z uwagi na przepływającą przez niego rzekę Tarangire. W bliskiej odległości od Tarangire znajduje się również kolejny Park Narodowy Lake Manyara. Poza nosorożcem, Tarangire daje możliwość obserwacji pozostałej wielkiej czwórki zwierząt afrykańskich. Skupia również największą wśród tanzańskich parków populację słoni. Tutejszym symbolem ze świata roślin, jest drzewo baobab.

 

O tym jak w przygotować się do wyjazdu na safari przeczytacie na naszym blogu :

https://www.bealive.pl/safari-w-tanzanii-praktyczny-poradnik/

Tomasz Suchanek
Tomek to prawdziwy podróżnik, przemieszcza się z miejsca na
miejsce z prędkością światła. Dzisiaj jest Peru, a jutro już lata nad
szczytami Himalajów. Ciężko go zatrzymać:) Podróżnik, przewodnik,
wspinacz. Kilimanjaro zdobywał już 27 razy o różnych porach roku, w
deszczu i słońcu, wchodził na szczyt różnymi drogami, ale najbardziej
rekomenduje drogę Machame. Doświadczenie górskie zdobywał wspinając
się na MT Blanc – 6 razy, Island Peak – 4 razy, Elbrus – 3 razy, Kazbek – 2
razy, Chimborazo, Cotopaxi, Aconcagua – 8 razy, Mt Kenia, Ruvenzori 5
razy, i wiele innych szczytów. Przemierzał różne szlaki śwata. Każdy kraj dla
niego jest inny. Nacechowany innym rytmem życia, innymi doświadczeniami
wędrowców z tubylcami. Kocha i mocno czuje Afrykę, klimat dogońskich
wiosek, nieznane szlaki w masywie Bandiagara, ciekawią go tajemnice
VOODoo, lokalne muzyczne rytmy i magiczne opowieści starszyzny
plemiennej o tajemnicach plemion. Fascynuje go także dzika przyroda,
sawanny Serengeti, bezdroża Mongolii, amazońska dżungla. Obcowanie z
nią daje mu poczucie, że chwile są niepowtarzalne, a świat potrafi być
piękny. Żyję tu i teraz z satysfakcją poznając nowe miejsca i szlaki
przyszłych wypraw. Jedną z największych jego pasji jest historia Egiptu. Od 5
lat towarzyszy jako przewodnik operacyjny w wyprawach z Zahi Hawasem,
w Egipcie, jednym z najbardziej znanym na świecie egiptologiem.
Towarzyszy swoich podróży postrzega jako przyjaciół i wspólnie spędzony
czas stara się zapełniać atrakcjami. Ma wielu przyjaciół wśród Indian,
lokalnych przewodników i mieszkańców. Z pasją eksploruje lokalne
„kuchnie” i jej przysmaki, o których chętnie opowiada. Jest zafascynowany
przygodą z domieszką adrenaliny. Zawsze szuka pozytywnych stron życia,
również na najtrudniejszych górskich szlakach. Po gorącej Afryce wraca
zazwyczaj w Himalaje, które również są głęboko w jego sercu.
Związany od lat z Terra Magica, dla której prowadzi najwspanialsze
wyprawy do najdalszych zakątków ziemi.
Tomek będzie służył radą na etapie przygotowań, a także doboru sprzętu.

 

Zuzanna Załoga
Zuza to prawdziwa wojowniczka i świetny motywujący
przywódca! Zdobywczyni 3 szczytów w Koronie Ziemi:
Aconcagua 6962 m n.p.m. , Elbrus 5642 m n.p.m. , Kilimanjaro
5895 m n.p.m., a także 27 szczytów w Koronie Europy!
Poprowadzi grupę nie tylko do celu zdobywając każdy szczyt,
ale podczas trekkingu będzie motywować, opiekować się i dbać
o rozsądne sportowe podejście. Jest entuzjastką wszelkich
sportów, szczególnie tych wytrzymałościowych.
W 2016 roku ukończyła najtrudniejszy królewski dystans
triathlonu IRON MAN. Zdecydowana wielbicielka długich i
męczących tras. Nikt tak jak ona nie potrafi wskrzesić sił na
ostatnich metrach przed metą czy szczytem. Zuza ma przed
sobą wiele planów i stawia sobie ambitne cele. Korona Ziemi w
najbliższych dwóch latach, himalajskie wyższe ośmiotysięczniki
jako następny etap. Zawodowo, prowadzi świetnie rozwijającą
się agencję eventową Be Alive, która zorganizuje wam każdą imprezę firmową!

Istnieje 5 opcji tej wyprawy:
I opcja: Kilimanjaro – 10 dni 2350 USD + koszt przelotu
uzależniony od terminu rezerwacji 3500 – 4500 PLN
II opcja: Kilimanjaro + 2 dni safari (camp) 2950 USD /min. 4 os/  +
koszt przelotu 3500 -4500 PLN
III opcja: Kilimanjaro + 2 dni safari + Zanzibar 3650 /min. 4 os./
USD + koszt przelotu 3500 -4500 PLN
IV opcja: Kilimanjaro + 4 dni safari 3 Parki Narodowe : Tarangire, Ngorongoro, Serengeti (lodge) – 3850 USD /min. 4 os/
+ koszt przelotu uzależniony od terminu rezerwacji
3500 – 4500 PLN
V opcja: Kilimanjaro + 4 dni safari ( lodge) + Zanzibar
4350 USD /min. 4 os/  + koszt przelotu uzależniony od terminu
rezerwacji 3500 – 4500 PLN
POWYŻSZE CENY SĄ CENAMI KATALOGOWYMI
Dopłata do pokoju 1 osobowego na safari 590 USD
Dopłata do pokoju 1 osobowego na Zanzibarze 350
USD
Pobyt na Zanzibarze można przedłużyć.

W przypadku grupy mniejszej niż 4 os na safari lub Zanzibar – obowiązuje rekalkulacja ceny pakietu.

 

CENA WYPRAWY NA KILIMANJARO OBEJMUJE :

 – organizację wyprawy drogą Machame, w tym wszystkie opłaty za wstęp i przebywanie na terenie Parku Narodowego Kilimanjaro,  wynajem licencjonowanej lokalnej agencji wyprawowej wraz z przewodnikami, tragarzami i kucharzem, pełne wyżywienie podczas trekingu, zapewnienie sprzętu biwakowego ( namioty, messa ze stołem i przyborami kuchennymi), materacy do spania.

–  przelot tam i z powrotem – trasa przelotu jest ustalana tak aby zmaksymalizować komfort pasażerów oraz na podstawie wiedzy i doświadczenia biura z wybranymi liniami lotniczymi. Lecimy bezpośrednio na lotnisko w Moshi, pod samym Kilimajaro.

– 3 noclegi w hotelu w Moshi ze śniadaniami ( 2 noce przed trekingiem i jedna po)

– wszystkie transfery lokalne, w tym na treking oraz na lotnisko

opiekę i wsparcie pilota przewodnika BE ALIVE z kilkuletnim doświadczeniem górskim

– Obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

– Ubezpieczenie AXA ( sporty extremalne) pakiet MAXIMUM : KL 250 tys EUR,  NNW 10 tys EUR,  bagaż 600 EUR, OC 100 tys EUR

– Zestaw podróżnika BE ALIVE

 

CENA NIE OBEJMUJE :

–  napiwków dla ekipy tragarzy, przewodników i kucharzy ( zwyczaj obowiązkowy, ich wysokość uzależniona od wielkości grupy), ok 200-220 USD

– Opłat wizowych ( 50 USD Tanzania, 20 USD Kenia)

– wydatków osobistych

– kolacji podczas pobytu w Moshi

– Wycieczki  fakultatywnej pod wodospady Materuni lub innej( ok 50 USD)

 

 CENA SAFARI OBEJMUJE:

–  Wszystkie opłaty wstępów do Parków Narodowych

– Transport  6 osobowymi samochodami terenowymi 4 x 4 na safari wraz z paliwem

– Kierowcę/ licencjonowanego przewodnika z j. angielskim

– zakwaterowanie w zależności od wybranej opcji

– Pełne wyżywienie –  3 posiłki dziennie

TERMINY WYPRAW

27 grudnia – 6 stycznia 2020

20 lipca – 30 lipca 2020

30 lipca – 09 sierpnia 2020

21 wrzesień – 1 październik 2020

26 grudzień – 5 styczeń 2021

 

Nasze wyprawy organizujemy w małych grupach – max. 8 os.

Szczegóły i pytania do koordynatora wyprawy :

bealive@bealive.pl

tel . 00 48 604 054 092