AFRYKA - UGANDA RUWENZORI

Ruwenzori to najwyższe pasmo górskie w Afryce z 6 ośnieżonymi szczytami i 3 lodowcami. Wejście na szczyt to niezapomniane i rzadkie doświadczenie.

To wymagający trekking przez gęsty i bagnisty las tropikalny z elementami wspinaczki podczas ataku szczytowego. Widoki, które zobaczymy po drodze wynagradzają trud i czynią go jednym z najpiękniejszych trekkingów na świecie. Góra nie należy jednak do bardzo trudnych.

Aby ją zdobyć, potrzebny będzie sprzęt alpinistyczny: raki, czekan i uprząż. Podczas tej podróży przeżyjemy także niezwykłą przygodę obserwując dzikie zwierzęta Główną atrakcją jest tropienie ginących goryli, których stada chowają się w gęstym tropikalnym lesie parku Biwindi. Zobaczymy też lwy, zebry, hipopotamy, szympansy.

Uganda to także mekka ptactwa, które swoją ilością i kolorami zachwycają. Czeka nas także fascynujący rafting po bystrzach Nilu, i spotkania z miejscowymi plemionami i ich kulturą. Uganda to tętniący różnorodnością tygiel i perła Afryki, którą musisz zobaczyć. membranę (np. GORE).

W niższych partiach przydadzą się kijki trekkingowe i wysokie buty gumowe (wodery) by swobodnie przeprawiać się przez podmokłą i bagnistą dżunglę.

 

One Team – One dream!  Dlaczego z nami?

Jesteśmy po to aby pomóc Państwu w przygotowaniach na każdej płaszczyźnie: przygotowanie fizyczne, skompletowanie odpowiedniego ekwipunku, informacje praktyczne. Podczas całego trekkingu będzie Państwu towarzyszył nasz polski przewodnik z dużym doświadczeniem górskim i doskonałą znajmocią Afryki.

Od dziś jesteśmy jedną drużyną i wspólnie bierzemy odpowiedzialność za powodzenie wyprawy! 

Zaplanowaliśmy wejście na szczyt Ruvenzori w kameralnej grupie. Mniejsza grupa ma szczególne znaczenie przy ataku szczytowym i dostosowaniu tempa  wejścia. Nasze grupy nigdy nie będą większe niż 8 osób. Podczas ataku szczytowego towarzyszyć nam będzie dwóch przewodników ugandyjskich plus porterzy, którzy zapewnią dodatkową opiekę i wsparcie.

Mamy duże doświadczenie i wiemy jak bezpiecznie prowadzić grupy o różnym stopniu zaawansowania. Podczas tropienia goryli w deszczowych lasach Biwindi, będą nam towarzyszyć miejscowi przewodnicy, znający zwyczaje i ścieżki jednych z najrzadszych ssaków naszej ziemi – goryli górskich. Permit ( pozwolenie ważne jest jeden dzień, a obcować z gorylami możemy nie dłużej niż jedną godzinę )

DZIEŃ 1 Warszawa – Entebe
Spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie i wylot przez jeden z portów lotniczych do Entebe

DZIEŃ 2 Entebe
Przylatujemy do Ugandy na lotnisko w Entebe, transfer do hotelu w Kampali i zasłużony odpoczynek po długiej podróży. Później, w zależności od godzin przylotu, krótkie zwiedzanie miasta dla chętnych.

Zobaczymy takie miejsca takie jak Grobowce Kasubi, które jest szczególnym miejscem pochówku dla Królewskiego rodu Buganda, świątynię Bahai jedyną w swoim rodzaju w Afryce i afrykańską wioskę rzemiosła, która jest najlepszym miejscem do zakupu sztuki afrykańskiej, rzeźby i innych wyrobów ręcznych.

Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 3: Podróż do źródeł Nilu – Jinia
Po śniadaniu przejazd do Jinja, drugiego co do wielkości miasta w Ugandzie. Przed 1906 rokiem, Jinja była wioską rybacką, która rozrosła się przez skrzyżowanie długodystansowych szlaków handlowych.

Nazwa „Jinja” pochodzi z języka dwóch narodów Baganda i Basoga, które żyły po obu stronach Nilu. W obu językach „Jinja” oznacza „skałę”. Po drodze przystanek w miejscowości Buikwe. Odwiedzimy prawdziwe źródła Nilu, które są punktem wyjścia jego późniejszej drogi, która liczy 6400 km i kończy się w Morzu Śródziemnym. Zobaczymy także pomnik Gandhiego, a następnie przejedziemy do Bujagali aby zobaczyć spektakularne kaskady na Nilu mieszczące się kilka kilometrów od źródła.

W tym dniu czeka nas także dużo emocji na raftingu, na jednym z bystrzy Nilu zaliczanym do wysokiej światowej klasy jeśli chodzi o atrakcyjność i trudność kaskad II, III, IV stopień. Przed raftingiem krótkie szkolenie.

Po emocjach i wysiłku związanym z rywalizacją podczas raftingu powrót do hotelu.

Kolacja i nocleg

DZIEŃ 4: Murchinson Falls
Po śniadaniu w hotelu, ruszamy na północny zachód w stronę słynnego Trójkąta Luwero z postojem w Parku Rhinos Zziwa gdzie spotkamy rzadkie białe nosorożce. Tu zjemy lunch. Później przejazd do Murchison Falls, spektakularne wodospady Nilu, które z wysokości 150m opadają w dół przez 7 metrowej szerokości kanion.

Czeka nas tam jeden z najpiękniejszych zachodów słońca w Afryce.

Powrót do hotelu i nocleg

DZIEŃ 5: Murchinson Falls
Wczesnym rankiem wyruszamy na safari gdzie przewodnik opowie nam o zwyczajach dzikich zwierząt i pomoże wytropić słonie, lwy, bawoły, żyrafy,
hieny, oribi i przy dużym szczęściu lamparty.

Powrót do lodge na śniadanie. Relaks nad basenem. Po lunchu, ruszamy na safari nad brzegi Nilu gdzie będziemy podziwiać hipopotamy i krokodyle. Czeka nas również wspaniały rejs statkiem. To miejsce jest również siedliskiem wielu gatunków ptaków takich jak czaple Goliath, gęsi egipskie, pelikany, żołny, zimorodki,dzioborożce, kormorany i rzadkie bociany.

Po fotograficznym polowaniu na najpiękniejsze widoki w Afryce powrót na kolację i nocleg.

DZIEŃ 6: Park Narodowy Kibale
Dzisiejszy dzień to trawers przez terytorium Ugandy do parku Narodowego Kibale zatrzymamy się po drodze na obiad. Nasza droga będzie wieść na
południowy zachód. Kibale National Park obejmuje obszar około 795 km, i jest jednym z najpiękniejszych parków w Ugandzie.

Porośnięty tropikalnym lasem jest domem dla wielu gatunków zwierząt, a wśród nich m.in.zagrożonego gatunku szympansów. To również najbardziej wilgotne tereny gdzie średnia rocznych opadów wynosi około 1700 mm. Miesiące deszczowe to marzec-maj, a także-wrzesień. Średnia temperatura około 14-20 C. To będzie długa jazda poprzez Hoima do Fort Portal.

Droga biegnie przez tradycyjne wioski i tereny porośnięte lasami i uprawami o kolorze soczystej zieleni. Fort Portal spoczywa w cieniu legendarnych „Mountains of the Moon” Gór Księżycowych.

Kolacja i nocleg we wspaniałym lodge.

DZIEŃ 7: Kibale Forest National Park – trekking w poszukiwaniu szympansów
Po wczesnym śniadaniu, jedziemy w głąb lasów Parku Kibale i rozpoczynamy nasz trekking w poszukiwaniu żyjących na wolności szympansów. Po drodze możemy zaobserwować również inne gatunki małp, a jest ich tu aż 13 takie koczkodany górskie, koczkodany czarnosiwe, czy gerezy czerwone, piękne motyle, ptaki. Nasz przewodnik opowie także o roślinności i jej funkcji, która jest bogato reprezentowana przez drzewa i krzewy.

Po powrocie czeka nas lunch po którym można wybrać się na samodzielny spacer i obserwację przyrody. Powrót na lunch. Przejazd do Fort Portal na zakupy przed trekkingiem i ruszamy do Kasesse, które będzie nasza bazą wypadową na Ruvenzori.

Trekking w mistycznych górach Rwenzori to naprawdę fantastyczne i wyjątkowe doświadczenie. Wielkie lodowce, piękno doliny dziewięciu jezior, niezwykłe porosty i gigantyczne wrzosowiska na tle skalnych klifów i ośnieżonych szczytów pozostawiają w wędrowcach wrażenia pamiętane przez lata. Meandrujące strumienie, różnorodność flory i fauny charakterystycznej dla różnych stref klimatycznych czyni ten trekking jednym z najpiękniejszych na świecie, a nas umiejscawia w roli „Alicji w krainie czarów”

DZIEŃ 8: Nyabitaba Hut (2650m)
Bardzo wcześnie rano, po szybkiej filiżance kawy, jedziemy do Nyakalengija (1600m) czyli punktu startu naszego trekkingu. Poznamy naszych tragarzy i
przewodników, którzy będą nam towarzyszyć podczas wędrówki na szczyt. Naszym pierwszym punktem na szlaku jest Nyabitaba Hut. Droga wiedzie
nas przez plantacje bananowców uprawianych na zboczach, będziemy mijać nieliczne domostwa Bakonjo.

Po przekroczeniu rzeki Mahoma, iść będziemy dość stromym odcinkiem przez połacie paproci i deszczowe lasy, aż do Nyabitaba Hut. Kolacja i nocleg w Nyabitaba Hut.

DZIEŃ 09: Margherita peak (5109 m)
Dla tych, których celem jest osiągnięcie Margherita Peak (5109m), pobudka o świcie. Szlak prowadzi przez lodowiec Stanleya. Miejscami jest dość stromo i musimy wspomagać się rakami, czekanem i liną. Przed nami około 5-7 h wspinaczki w zależności od tempa, które sobie narzucimy i naszego kondycyjnego i technicznego przygotowania oraz warunków atmosferycznych.

Pokonywać będziemy jęzory trzech lodowców. Najtrudniejsze prawie pionowe odcinki wspinaczki pokonujemy spięci liną i wspomagani metalowymi drabinkami. Po krótkim trawersie, granią dochodzimy na szczyt. Sam szczyt położony na granicy Ugandy i Kongo daje możliwość zobaczenia spektakularnych widoków. Mimo trudów wspinaczki to doświadczenie jest wielką przygodą i nagrodą.

Schodzimy przez Elena Hut po drodze mijając wspaniałe widoki na jezioro Bujuku, MT Stanley i MT Speak. To szlak na którym spotkamy rzadką, alpejską roślinność. Naszym celem jest Kitandra Hut położone nad jeziorem Kitandra. znajdują się spektakularne widoki sięgają Bujuku Lake i Mount Speke, aż do Mount Stanley i dół do Kitandara Jezior.

Kolację i nocleg w schronisku Kitandara.

DZIEŃ 10: Guy Yeoman Hut (3260m)
Z Kitandara Hut, idziemy wznoszącym się stromo w górę szlakiem. Wokół nas zobaczymy inne szczyty masywu Ruvenzori. Schodzimy doliną u podnóży MT Baker aż do przełęczy za którą rozpościerają się bezkresne przestrzenie.

W tym miejscu możemy zobaczyć tereny Konga na zachodzie i wzgórza Mt Stanley na północy. Z przełęczy, przejdziemy obok starego, kamiennego schroniska na Bujongolo, bazy pierwszej wyprawy na szczyt Margharita. Szczyt zdobył roku Ludwik Sabaudzki, książe Abruzji i nazwał go na cześć swojej ciotki.

Kolacja i nocleg w Guy Yeoman Hut.

DZIEŃ 11: Nyabitaba (2650m) – Nyakalengija (1600m)
Ostatni odcinek wielkiej pętli to naszpikowany przygodą szlak. Ścieżka może być śliska i błotnista i wymaga ostrożnego wyważenia kroku, jednak otaczające nas przestrzenie zapierają dech w piersiach. Mijać będziemy wodospady, i skalne urwiska nad którymi nasze przejścia zabezpieczą metalowe drabinki. Pamiętaj, to jest część przygody i obcowania z przyrodą.Błotnistymi ścieżkami schodzimy łagodnie w dół do wyjścia do bram parku.

Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 12: Park Narodowy Queen Elizabeth
Po wczesnym śniadaniu jedziemy do Queen Elizabeth National Park gdzie czeka nas rejs po kanale Kazinga i gdzie możemy obserwować wiele zwierząt takich jak hipopotamy, słonie, bawoły przychodzące do wodopoju, różnorodne i kolorowe ptactwo.

Kolacja i nocleg i zasłużony odpoczynek i relaks.

DZIEŃ 13: Queen Elizabeth NationalPark – Bwindi National Park
Wstajemy dzisiaj przed wschodem słońca i po filiżance gorącej herbaty wyruszamy do parku na safari tropić drapieżniki. Park ten jest znany ze swojej otwartej sawanny, lasów tropikalnych i gęstych bagien porośniętych papirusem, a niezwykły Jezioro Edwarda czyni go najbardziej różnorodnym pod względem różnych eco systemów w Afryce.

Wokół niezwykłego Jeziora Edwarda, żyje prawie 100 gatunków ssaków i 606 gatunków ptaków, co sprawia, że safari w parku jest wspaniałym i niezapomnianym doświadczeniem obserwacji zwierząt i przyrody. Zobaczymy słonie, hipopotamy, żyrafy, bawoły guźce, rzadkie lamparty, lwy, zebry , hieny. Uganda jest jednym z najlepszych miejsc w Afryce, gdzie można łatwo je obserwować.

Nie ma nic bardziej mrożącego krew w żyłach, jak ryk lwa w nocy, w pobliżu kempingu, który na pewno usłyszymy. Po safari wracamy wygłodniali na zasłużone śniadanie. Na lunch przeniesiemy się do Bwindi National Park przez obszar Ishasha w Queen Elizabeth National Park gdzie żyje jedna z nielicznych na świecie populacji lwów „wspinaczy drzewnych”. Drzewa figowe, które rosną przy trasie naszego safari pozwalają zobaczyć lwy z bliska, wylegujące się i odganiające od muchy tse-tse.

Przyjazd do Bwindi na kolację i nocleg.

DZIEŃ 14: Goryle we mgle – zwiedzanie wioski
To jest jeden z najbardziej oczekiwanych punktów programu. Poszukiwanie rodzin goryli zagubionych w gęstych równikowych lasach. Wcześnie rano po śniadaniu i odprawie w bazie rangerów, ruszamy przez zarośla i gęste pnącza w wilgotnym tropikalnym lesie śledzić tropy tych zagrożonych ssaków.

Siedząc w zaroślach w ciszy, szukając wzrokiem i nasłuchując uchem tych najspokojniejszych, najrzadszych i najbardziej zagrożonych ze wszystkich małp, uczestniczymy w fascynującym doświadczeniu.

Po 1 godzinie obcowania ze zwierzętami wracamy lodge. Po południu, czas wolny na dzielenie się wrażeniami lub jeśli energia pozwoli, można wziąć udział w zwiedzaniu szlaku rzeki Munyaga, tóry jest idealnym krótki spacer, który doprowadzi nas do trzech uroczych krystalicznie czystych wodospadów z mnóstwem paproci, orchidei i barwnych motyli.

Potem wizyta z przewodnikiem w pobliskich wsiach, gdzie spotkamy się z lokalnymi społecznościami.

DZIEŃ 15: Biwindi – Kampala
Przejazd do Kampali przez Enroute, położoną na równiku, gdzie zjemy lunch.

Wczesnym wieczorem przyjazd do Kampali i wylot do Polski lub nocleg w zależności od godziny odlotu.

DZIEŃ 16 Kampala – Warszawa

UWAGA:

 • Uganda to bardzo wilgotna i gorąca kraina, mimo, że termin wyprawy zaplanowany jest na najbardziej optymalny termin, mogą nastąpić opady
 • Odcinki między punktami programu ( poza trekkingiem) pokonujemy busami i jeepami, trasy przejazdu w kilometrach nie są dość dlugie od 100 – 280 km, dodatkowym parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę jest jakóść dróg, która może spowalniać podróż
 • Trekking w górach Ruvenzori jest jednym z najpiękniejszych na świecie, ale trzeba być do niego bardzo dobrze przygotowanym.
 • Na szczyt wchodzą osoby z doświadczeniem górskim,umiejętnością posługiwania się liną, chodzeniem w rakach ( ostatni odcinek) osoby, które nie zdobywają szczytu czekają w
  schronisku

Tomasz Suchanek
Tomek to prawdziwy podróżnik, przemieszcza się z miejsca na miejsce z prędkością światła. Dzisiaj jest Peru, a jutro już lata nad szczytami Himalajów. Ciężko go zatrzymać:) Podróżnik, przewodnik, wspinacz. Kilimanjaro zdobywał już 27 razy o różnych porach roku, w deszczu i słońcu, wchodził na szczyt różnymi drogami, ale najbardziej rekomenduje drogę Machame.

Doświadczenie górskie zdobywał wspinając się na MT Blanc – 6 razy, Island Peak – 4 razy, Elbrus – 3 razy, Kazbek  – 2 razy, Chimborazo, Cotopaxi, Aconcagua – 8 razy, Mt Kenia, Ruvenzori 5 razy, i wiele innych szczytów. Przemierzał różne szlaki śwata. Każdy kraj dla niego jest inny. Nacechowany innym rytmem życia, innymi doświadczeniami wędrowców z tubylcami. Kocha i mocno czuje Afrykę, klimat dogońskich wiosek, nieznane szlaki w masywie Bandiagara, ciekawią go tajemnice VOODoo, lokalne muzyczne rytmy i magiczne opowieści starszyzny plemiennej o tajemnicach plemion. Fascynuje go także dzika przyroda, sawanny Serengeti, bezdroża Mongolii, amazońska dżungla. Obcowanie z nią daje mu poczucie, że chwile są niepowtarzalne, a świat potrafi byćpiękny. Żyję tu i teraz z satysfakcją poznając nowe miejsca i szlaki przyszłych wypraw. Jedną z największych jego pasji jest historia Egiptu.

Od 5 lat towarzyszy jako przewodnik operacyjny w wyprawach z Zahi Hawasem,w Egipcie, jednym z najbardziej znanym na świecie egiptologiem. Towarzyszy swoich podróży postrzega jako przyjaciół i wspólnie spędzony czas stara się zapełniać atrakcjami. Ma wielu przyjaciół wśród Indian, lokalnych przewodników i mieszkańców. Z pasją eksploruje lokalne „kuchnie” i jej przysmaki, o których chętnie opowiada. Jest zafascynowany przygodą z domieszką adrenaliny.

Zawsze szuka pozytywnych stron życia, również na najtrudniejszych górskich szlakach. Po gorącej Afryce wraca zazwyczaj w Himalaje, które również są głęboko w jego sercu. Związany od lat z Terra Magica, dla której prowadzi najwspanialsze wyprawy do najdalszych zakątków ziemi.

Tomek będzie służył radą na etapie przygotowań, a także doboru sprzętu.

Zuzanna Załoga
Zuza to prawdziwa wojowniczka i świetny motywujący przywódca! Zdobywczyni 3 szczytów w Koronie Ziemi: Aconcagua 6962 m n.p.m. , Elbrus 5642 m n.p.m. , Kilimanjaro 5895 m n.p.m., a także 27 szczytów w Koronie Europy!

Poprowadzi grupę nie tylko do celu zdobywając każdy szczyt, ale podczas trekkingu będzie motywować, opiekować się i dbać o rozsądne sportowe podejście. Jest entuzjastką wszelkich sportów, szczególnie tych wytrzymałościowych. W 2016 roku ukończyła najtrudniejszy królewski dystans triathlonu IRON MAN. Zdecydowana wielbicielka długich i męczących tras. Nikt tak jak ona nie potrafi wskrzesić sił na ostatnich metrach przed metą czy szczytem.

Zuza ma przed sobą wiele planów i stawia sobie ambitne cele. Korona Ziemi w najbliższych dwóch latach, himalajskie wyższe ośmiotysięczniki jako następny etap. Zawodowo, prowadzi świetnie rozwijającą się agencję eventową Be Alive, która zorganizuje wam każdą imprezę firmową!

CENA PAKIETU: 

…………………. + koszt biletu lotniczego + koszt permitu na tropienie goryli górskich

UWAGA: 

Ostateczna cena do potwierdzenia po otwarciu granic i odwołaniu zagrożenia koronowirusem na świecie

SPOSÓB PŁATNOŚCI:

 • I rata ………… PLN płatna przy zapisie na wyprawę + 000 – 000 USD koszt permitu Goryle, w przeliczeniu wg kursu sprzedaży ING BANK na dzień wpłaty lub wpłata na konto USD
 • II rata koszt biletu lotniczego, …….. PLN jednocześnie; należy przedstawić paszport z datą ważności min 6 miesięcy od daty wylotu oraz książeczkę szczepień (wraz z pierwszą ratą)
 • III rata ………… USD płatne 75 dni przed datą wylotu, w przeliczeniu wg kursu NBP na dzień płatności lub na konto USD – wpłata na rachunek mBank Fundacja Terra Magica: PL 71 1140 2004 0000 3502 7984 3937; SWIFT: BREXPLPWMBK

CENA OBEJMUJE:

 • organizację wyprawy przez Terra Magica
 • przelot Warszawa – Entebee – Warszawa, przez jeden z europejskich portów
 • opiekę pilota przewodnika z Terra Magica z doświadczeniem górskim
 • lokalne przejazdy
 • trekking i wejście na Margharita Peak w paśmie Ruwenzori ze szkoleniem
 • pozwolenia wejścia na szczyt
 • wynajęcie przewodników, tragarzy i kucharzy na czas akcji górskiej
 • safari w wybranych Parkach Ugandy wg programu
 • opłaty za wstęp i przebywanie na terenie Parków Narodowych
 • wszystkie noclegi, hotele i lodge podczas safari, schroniska podczas trekkingu
 • wyżywienie (2 posiłki dziennie, podczas programowych atrakcji lunch – suchy prowiant) poza kolacjami w Kampali
 • wszystkie ujęte w programie rejsy i przejazdy w ramach safari
 • ubezpieczenie KL i NNW

CENA NIE OBEJMUJE:

 • kosztów wizy Ugandy 100 USD
 • kolacji w Kampali;
 • atrakcji dodatkowych nie ujętych w programie (quady, bungi, jazda konna,wędkarstwo itp.)
 • rafting po Nilu wraz ze szkoleniem ok ….. USD
 • permit do parku na tropienie goryli (~….. USD)
 • obowiązkowych napiwków min …. USD
 • wycieczek fakultatywnych; własnych wydatków
 • nadbagażu 20 kg w samolocie/25 kg podczas trekingu

UWAGA:

 • Dodatkowe dni w górach w … USD/za dzień
 • Dodatkowe szczyty … USD/szczyt.
 • Każda dodatkowy masa podczas trekkingu będzie wymagać zapłaty za dodatkowego portersa …. USD

UWAGA:

 • Program jest skonstruowany w taki sposób aby była w nim możliwość modyfikacji na życzenie klientów ale w określonym czasie jego trwania. Istnieje  możliwość fakultatywnego wyjazdu do Rwandy/Kigali jednak trzeba to ustalić wcześniej ponieważ koszt pakietu znacznie się zmieni
 • Kolejność realizacji programu może ulec zmianie w zależności od dostępności niektóry dróg i innych czynników, niezależnych od ………..

TERMINY WYPRAW

01 grudnia – 19 grudnia 2020

25 stycznia – 12 luty 2021

Nasze wyprawy organizujemy w małych

grupach – max. 8 os.

Szczegóły i pytania do koordynatora wyprawy :

bealive@bealive.pl

tel . 00 48 604 054 092