Piękno przyrody to nie tylko nadmorskie zachody słońca, górskie pejzaże, barwne kwiaty i małe kotki. Czasem warto wyjść poza schematy i zanurkować w naturę, aby poznać jej prawdziwe bogactwo i różnorodność. Jedną z nieszablonowych form kontaktu z przyrodą jest obserwacja ptaków – zajęcie, które cieszy się coraz większą popularnością, nie tylko wśród zawodowych ornitologów. Wszyscy, którzy choć raz tego spróbowali, podkreślają, że birdwatching to świetny sposób na relaks, odstresowanie i oderwanie od męczącej, miejskiej codzienności.
Gdzie obserwować?
Obserwacje można prowadzić praktycznie wszędzie. Ale można też połączyć tę pasję z egzotyczną wyprawą i poznać gatunki, których nie spotkamy w rodzimym krajobrazie. Jednym z najciekawszych miejsc na tego rodzaju wycieczkę są bez wątpienia Indie. Półwysep Indyjski zamieszkuje ponad 1200 gatunków ptaków, wśród których znajduje się wiele rzadkich i unikatowych okazów.
Indyjski klimat
Terytorium Indii w znacznej większości przynależy do klimatu zwrotnikowego, o monsunowej odmianie, która zapewnia regularność cyrkulacji powietrza i decyduje o porach roku. Monsun południowo-zachodni, naznaczony wzmożonymi opadami deszczu, trwa w okresie letnim, natomiast północno-wschodni, charakteryzujący się napływem suchego powietrza z kontynentalnej Azji – od października do maja. Fauna w takim klimacie jest typowo orientalna, zaś wśród ptaków królują takie gatunki jak sęp himalajski czy paw indyjski.
Ptasia różnorodność
Nie sposób opisać czy choćby wymienić wszystkich gatunków indyjskiego ptactwa, ale kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę. Jednym z najbardziej charakterystycznych jest dzioborożec wielki: czarno-biały ptak z ogromnym żółtym dziobem. Jego wysokość dochodzi do 120 cm, więc nietrudno go zauważyć, nawet bez pomocy lornetki. O wiele mniejsza, lecz spotykana we wszystkich zakątkach Indii, jest rajska azjatycka muchodławka, z pięknym długim ogonem i zadziornym „grzebykiem” na głowie, w odcieniach szarości i bieli przechodzącej w popielaty błękit. Bardziej zróżnicowana kolorystyka cechuje olśniaka himalajskiego z rodziny bażantów: od głowy, przez cały grzbiet, aż po ogon rozpościera się tęczowa paleta barw. Nie można też zapomnieć o błękitnym indyjskim pawiu, z rozłożystym trenem, który znają nie tylko obserwatorzy i miłośnicy ptaków.
Do ciekawszych gatunków można zaliczyć również zimorodka orientalnego: niewielkiego ptaka z wydłużonym, wąskim dziobem, żółtym brzuchem i kolorowym grzbietem. To chyba najbardziej popularny z 12 gatunków zimorodków w Indiach.
W rejonie Himalajów można spotkać tragopana czerwonego – ptaka z rodziny bażantów. Ten wspaniały okaz o karmazynowej barwie, z niebieskim dziobem i podgardlem bywa niestety częstym obiektem polowań, więc ich populacja jest coraz mniejsza.
Południowe wzgórza i lasy Ghatów Zachodnich zamieszkuje sędzioł malabarski, który przesiaduje głównie na pniach drzew i żywi się owadami lub owocami. Ciekawa kolorystyka sprawia, że jest znany jako jeden z najpiękniejszych gatunków na subkontynencie indyjskim.
Oprócz wymienionych tu przykładów, istnieje jeszcze mnóstwo niezwykłych gatunków i podgatunków indyjskich ptaków, które zachwycą zarówno ornitologa, jak i amatora. Zamiast o nich czytać, o wiele lepiej po prostu zobaczyć je na własne oczy!
Już w listopadzie, gdy skończą się deszczowe letnie monsuny, możecie wybrać się z Be Alive na niezapomnianą indyjską wyprawę, której głównym celem będzie właśnie bird watching. Zapraszamy!