Transylwania. Nie da się zaprzeczyć, że już na sam dźwięk tego słowa większość osób wyobraża sobie Drakulę i jego mroczne zamczysko. Czasem jednak warto porzucić stereotypy – dopiero wówczas można naprawdę poznawać świat, z całym jego bogactwem i pięknem. Jaka zatem naprawdę jest owa tajemnicza kraina?
Nazwa tego regionu pochodzi od słów trans silva, czyli kraina znajdująca się wśród lasów. Położona u podnóża Karpat Transylwania to jeden z najważniejszych regionów Rumunii, pełen atrakcji turystycznych i zabytków, ale również winnic, w których powstaje wyborne lokalne wino. Wśród malowniczych krajobrazów dominuje płaskowyż, otoczony wzgórzami i dolinami, poprzecinany niezliczoną ilością rzek i strumyków.
Pierwsze ślady osadnictwa ludzkiego na tych terenach pochodzą z prehistorycznej epoki kamienia. Odkrycia archeologiczne z Cioclovii, Ohaba-Ponor czy Ariusd dowodzą, że w epoce żelaza cywilizacja Daków zamieszkujących obszary Transylwanii osiągnęła już dość wysoki poziom kultury materialnej i duchowej: rozwijała się wiedza astronomiczna i medyczna, ale również życie duchowe. W średniowieczu na siedmiogrodzkich ziemiach panował germański ród Gepidów, a następnie m.in. Słowianie, Bułgarzy i Węgrzy. W XVI wieku Transylwania znalazła się pod panowaniem tureckim. Jednym z kluczowych momentów w historii tego regionu była bitwa pod Wiedniem – w jej wyniku Siedmiogród dostał się pod władzę Habsburgów. W XIX wieku w regionie umacniały się rumuńskie ruchy narodowe, zaś po I wojnie światowej Siedmiogród znalazł się w granicach Rumunii, co oficjalnie potwierdził traktat wersalski w 1920 roku.
Wielokulturowe dziedzictwo Transylwanii uwidacznia się w folklorze, strojach ludowych, architekturze, kuchni czy muzyce. Szczególnie żywą tradycję można napotkać w niewielkich wioskach, których mieszkańcy wciąż kultywują dawne obyczaje.
Współczesna Transylwania słynie ze znakomicie zachowanych zabytków i miast, wśród których prym wiedzie średniowieczne Brasov. Nieopodal miasta znajduje się XV-wieczny zamek Bran, o baśniowej gotyckiej architekturze, kojarzony przede wszystkim z Władem Palownikiem – „Drakulą”, który zainspirował Brama Stockera do stworzenia powieści o transylwańskim hrabi-wampirze, cieszącej się ogromną popularnością zarówno wśród czytelników, jak i reżyserów filmowych. Jednak oprócz zamczyska i legendy makabrycznego Drakuli, w Transylwanii można napotkać mnóstwo turystycznych ciekawostek i miejsc godnych odwiedzenia, jak np. miasto Sighisoara z zabytkową cytadelą i XIV-wieczną wieżą zegarową czy kościoły warowne w Harman, z masywnymi saksońskimi wieżami z XIII wieku.
Transylwania to także przyroda, która potrafi zapierać dech w piersiach i pozwala wypocząć na 100%. Tajemnicze piękno krajobrazu tworzą góry Apuseni, w których mieści się ok. 4000 jaskiń. Jedną z najbardziej efektownych jest jaskinia lodowa Scarisoara: w jej wnętrzu przez cały rok utrzymuje się lodowa pokrywa. To drugi co do wielkości lodowiec na kontynencie.